2015. január 22., csütörtök, 05:21
Címkék: Hannover Messe igus pályázat siklócsapágy
„A” mint alpesi kilátói távcső, „B” mint boszorkányosan ügyes fúróberendezés, „C” mint crosstrainer (ellipszisjáró)… a 2013-as manus díjra benyújtott több mint 400 pályamű a teljes ábécét lefedte. Ezekben a gépekben és berendezésekben kivétel nélkül mozgás folyik – és pont ez a kenésmentes siklócsapágyak fő terepe. A műanyag siklócsapágyakkal szerelt alkalmazások nemzetközi versenye immár hetedszer kerül kihirdetésre.
Jelenleg – egészen pontosan 2015. február 20-ig – még beadhatók a pályázatok a 2015-ös manus díjra, arra a versenyre, amelynek során siklócsapágyakkal szerelt különleges alkalmazásokat díjaznak. A 2015-ös hannoveri vásáron kiosztott kitüntetéseket 5000 eurós pénznyeremény egészít ki.
A manus díjat immár hetedik alkalommal hirdetik ki – a pályázatok 2015. február 20-ig még benyújthatók. (Forrás: igus GmbH)
Világszerte milliószám szolgálnak, a szó szoros értelmében „zajtalanul” – a műanyag siklócsapágyak. Azonban pont azért, mert ennyire feltűnésmentesek, ők maguk csak ritkán kerülnek a középpontba. Az első alkalommal 2003-ban kiosztott manus díj azért került bevezetésre, hogy ez ne így legyen; a legutóbbi versenyre 33 országból 437 pályamű érkezett be. Most, tizenkét évvel később, eddig a hetedik alkalommal keresik azokat a műanyag siklócsapágyakkal szerelt alkalmazásokat, amelyek műszaki és gazdasági hatékonyságuk és a fejlesztő kreativitása révén emelkednek versenytársaik fölé. „A verseny célja az innováció támogatása és a merész alkalmazások kitüntetése – mindegy, melyik szakterületről” – mondja Gerhard Baus, az igus GmbH siklócsapágyakért felelős üzletágvezetője. „Ennek megfelelően a legutóbbi, 2013-as manus díj nyertesei közt éppúgy megtalálható volt egy pneumatikus forgódugattyús motor vagy egy súrlódó tengelykapcsoló kifejlesztője, és egy hosszú távú sífutáshoz használható otthoni edzőgép megalkotói”. A pályaművek között emellett minden más is jelen volt, a kolbászsütő géptől kezdve egészen az összehajtható autóig.
A legutóbbi, 2013-as manus díj arany fokozatát egy hosszú távú síkfutáshoz használható edzőgépeket gyártó dániai vállalkozás nyerte. (Forrás: igus GmbH)
A résztvevők az interneten pályázhatnak rövid szöveges bemutatkozással és az alkalmazásukat bemutató képekkel és videókkal. Közös kezdeményezésük keretében az igus GmbH, a kompozit anyagokkal foglalkozó németországi intézet (Institut für Verbundwerkstoffe), az Industrieanzeiger című folyóirat és a kölni szakfőiskola (Fachhochschule Köln) világszerte valamennyi fejlesztőt és konstruktőrt biztat a részvételre, és a pályázati szakasz lezárultát követően független zsűri felállításával dönt a díj nyerteseiről. Nem számít, hogy az adott alkalmazást ipari szériagyártásra szánják-e vagy egyedi darabról van szó – mindössze annyi a feltétel, hogy egy prototípus álljon rendelkezésre a bemutatott alkalmazásból.
Díjkiosztó a hannoveri vásáron
A manus díjak kiosztására a hannoveri vásáron, az igus GmbH standján kerül sor. A verseny nyertesére 5000 eurós pénznyeremény vár. A www.manus-award.com webcímen az összes információ mellett az elmúlt években a résztvevők által nevezett alkalmazások és az online jelentkezéshez szükséges hivatkozás is megtalálható.
Kapcsolat:
igus® Hungária Kft.
Ipari Park utca 10
1044 Budapest
Tel. 1/306-6486
Fax 1/431-0374
Az igus -ról:
Az igus GmbH világszerte vezető gyártó az energialánc-rendszerek és a polimer-siklócsapágyak terén. A kölni székhelyű családi vállalat 35 országban tevékenykedik és kereken 2.400 főt foglalkoztat világszerte. 2013-ban az igus a motion plastics, azaz a mozgatott alkalmazásokhoz szolgáló műanyag komponensek területén 427 millió eurós árbevételt ért el. Az igus üzemelteti a legnagyobb tesztlaborokat és gyárakat az ágazatban, hogy vevőinek újszerű és személyre szabott termékeket és megoldásokat tudjon a legrövidebb időn belül felkínálni.