A műanyagipar a szerszámhűtést gyakran mellékes tevékenységnek tartja, és ennek megfelelően kevés figyelmet fordít rá. Nem számolnak azzal, hogy milyen nagy hatása lehet a termék minőségére és a gyártás gazdaságosságára. Pedig a fröccsöntőszerszám lényegében egy hőcserélő, és a jó temperálásnak pozitív hatása van a termék minőségére.
A műanyagok csekély súlyuk és alacsony áruk miatt közkedvelt nyersanyagok az autógyártásban. A fémeknél alacsonyabb terhelhetőség a műanyagok üveg- vagy szénszálakkal történő kombinációja útján javítható. Az alkatrészek gyártása fröccsöntési eljárással történik.
A műanyagnak számos előnye van. Az egyik, hogy bármilyen színnel átitatható. Legyen szó halvány tojáshéjról, nemes királykékről vagy rikító narancsról – a műanyag alkatrészek sokszínűségének nincs határa. A színezési folyamat akár „a legutolsó pillanatban”, közvetlenül a tényleges fröccsöntés előtt is megtörténhet. A HNP Mikrosysteme colorDoS adagolórendszerével rekordidő alatt lehet váltani a színek között. A folyékony színezőanyag mikroliter pontosságú adagolásában kulcsszerepet játszik a FAULHABER hajtásrendszer.
A műanyag csomagolástechnikában betöltött szerepéről és a fenntarthatóságról folyó vita átalakítja a szerszámgép- és szerszámgyártók szerepének és felelősségének kérdését is. A kihívást az jelenti, hogy a terméktervezést és -gyártást az új anyagokhoz és a megváltozott fogyasztói magatartáshoz igazítsuk.
Lapozás, húzás, zoomolás és görgetés – az ujjmozdulatokkal való irányítás ma már a mindennapi élet része, és egyre több területen használják. A cél az eszközökkel vagy gépekkel való interakció intuitívabbá, közvetlenebbé és egyszerűbbé tétele. Pontosan itt jön be a képbe a GESTICA-vezérlés az ALLROUNDER gépekhez. Ezenkívül a kezelési lehetőségek új funkciókkal és asszisztens móddal bővíthetők.
Számtalan kézzel fogható megoldást, gépet, berendezést és terméket vonultattak fel a körforgásos gazdaság megvalósításához.
A hazai feldolgozóiparban tavaly 9,1 százalékos súllyal rendelkező és a világjárvány két éve alatt is töretlenül növekedő gumi-, műanyag- és építőanyag-iparral kissé mostohán bánik a világ; nagyon kevés célzott szakmai rendezvény szól kifejezetten a műanyagiparnak és az évenként megrendezett ipari szakvásáron sem az őt megillető súllyal szerepel a szakma. Van azonban egy hely, ahol szinte minden évben két nap hagyományosan csak a műanyagiparról szól. Ez nem más, mint az idén FANUC Fröccsfesztivál néven megrendezett szakmai találkozó.
II. Erzsébet megkoronázásának évében, amikor az Egyesült Államokban beültették az első mesterséges szívbillentyűt, és milliókat vidított derűre a mozikban a Singin´ in the rain musical, Németországban is történelmet írtak: 1952. október 11. és 19. között rendezték az első K szakvásárt Düsseldorfban. Akkoriban még senki sem sejtette, hogy ez lesz a világ vezető szakvására a szintén akkoriban kialakuló műanyag- és a gumiipar területén.
1952-ben a műanyagokkal foglalkozó vállalatok és szakmai szövetségek úgy döntöttek, hogy az akkori NOWEA Nordwestdeutsche Ausstellungsgesellschaft-tal, a mai Messe Düsseldorf vásártársaság elődjével életre hívnak egy olyan rendezvényt, amely a polimer alapanyagok teljesítőképességét és sokoldalúságát hívatott bemutatni.
A TotalEnergies és a Plastic Omnium stratégiai partnerséget írt alá, amelynek köszönhetően, mostantól közös erővel fejlesztik és tervezik az új, újrahasznosított polipropilénből készült műanyagokat. A vállalatok ezzel az együttes fellépéssel kívánnak megfelelni az autóiparra vonatkozó szigorú esztétikai és biztonsági előírásoknak.
Évente 15 ezer tonnányit használhattunk azokból az egyszer használatos műanyagokból (pl. ételtartó dobozok, italpoharak, zacskók), amelyek forgalomba hozatalát a július 1-től hatályos kormányrendelet betiltotta. A csomagolószakma érdekképviselete szerint a megfelelő alternatívák megtalálása a számadatok szerint már zajlik, piaci források alapján pedig olyanok is a műanyagot helyettesítő termékek gyártásába kezdtek, akik korábban egészen mással foglalkoztak.
A svájci anyavállalatot, a Glas Trösch Holdingot 1905-ben alapították. Az egykor kis családi vállalkozás mára nemzetközi méretűvé vált. Magyarországi leányvállalatát, a GEKA Ipartechnikai Kft.-t, melynek székhelye Zalaegerszegen található, 1991-ben alapították. Az első komoly áttörést 1995-ben érték el, amikor egy nagyvállalat felfedezte, hogy Magyarországról is beszállíthatnak magas minőségű termékeket Svájcba.
Együttműködő robotok vagy más néven kobotok további automatizálási lehetőségeket teremtenek a műanyag- és polimeriparban. Jellemzőjük, hogy szűkös termelési területen, emberek közvetlen közelében is képesek a munkavégzésre, továbbá a gyors végrehajtás és új feladatokhoz való átcsoportosítás, valamint intuitív programozás és kezelés. Támogatják a felszedés és beillesztés (pick and place), valamint a raklapozás folyamatait nagy és kis vállalatoknál egyaránt.
A pomázi ICO Zrt. megkerülhetetlen szereplőnek számít a papír-írószer, illetve irodaszerpiacon. A magyarországi üzemben számos külföldi országba szánt és hazai piacon értékesített termék készül, ezek többsége olyan, mindannyiunk által jól ismert toll vagy írószer, amelyek ikonikus megjelenése és jellegzetes formája könnyen beazonosíthatóvá teszi a gyártót. A hetven éve működő vállalat azonban nemcsak hagyományos termékeivel, hanem új ötletekkel, környezettudatos, innovatív technológiákkal és folyamatos fejlesztésekkel maradt meghatározó piaci szereplő napjainkban is. Ehhez pedig olyan partnerekre van szükség, akik hasonlóan nem kötnek kompromisszumot a minőségben, és szem előtt tartják a folyamatos megújulást.
Az S1 rendszer új generációjának legfontosabb műszaki jellemzői közé tartozik a forgókosár az ergonomikus be- és kirakodáshoz, illetve a gépi környezet szennyeződésének megakadályozásához, a forgathatóan szerelt fúvókák, amelyek a megtisztított alkatrészek újraszennyeződését küszöbölik ki, valamint az ATEX-szabványoknak teljes mértékben megfelelő kialakítás. A kíméletes és egyben intenzív megmunkálás, a szemcsék könnyű és biztonságos cseréje, illetve a manuális és az automatikus üzemmódok közti egyszerű váltás hatékony és kiváló minőségű eredményeket garantál.
Üzembezárás miatt 50-nél is több fröccsöntőgép és egyéb kapcsolódó berendezés kerül internetes árverésre, a korábban a GE által üzemeltetett ózdi ABB gyárból. A berendezések közt olyan neves gyártók termékei szerepelnek, mint az Engel, az Arburg, a Krauss-Maffei vagy a Wittmann Battenfeld.
A sebességváltó-vezérlő egységek egy új és világszerte egyedi gyártási folyamatával a Vitesco Technologies, a modern meghajtás-technológiák és elektrifikációs megoldások vezető nemzetközi gyártóvállalata ismét tanúbizonyságot tesz szakértelméről és innovatív képességeiről a high-tech elektronika területén.
Az ózdi ABB Circuit Breaker gyártóüzem bezárásával az ingatlanbefektetési lehetőségeken túl egyedülálló alkalom nyílik több mint 50 modern műanyag fröccsöntő gép és hozzá tartozó szerelési eszköz megvásárlására.
Egy 200, illetve egy 140 tonna záróerejű, kizárólag PC/ABS anyagot használó fröccsgép mellé olyan robotcellák tervezése, gyártása, telepítése és beüzemelése volt a feladatunk, amelyek két, illetve három terméktípust is le tudnak kezelni a fröccsöntő szerszámból történő elvételtől a selejtek válogatásán át a bliszterbe pakolásig. A teljes mechanikus tervezést és gyártást, valamint a mechanikus komponenseket, illetve a helyszíni telepítést az ENTRA-SYS Kft. biztosította. Az elektromos vezérlés tervezésével, kivitelezésével és a programozási feladatokkal a 3i Kft.-t bíztuk meg.
Éves szinten több mint tízezer tonnányi terméket érinthet az egyszer használatos műanyagok küszöbön álló magyarországi tilalma. A környezetvédelmi szervezetek által üdvözölt döntés több iparágat is sürgős lépéskényszerbe hoz. A csomagolószakma érdekképviselete úgy látja, a száműzendő anyagok egy részének van megfelelő alternatívája. A szükséges technológiaváltást a kormány is támogatná.
A Stäubli új mércét állított fel a fröccsöntésben az új MLT öntőforma-rakodó asztalokkal. Az MLT sorozat többféle méretben – maximum 60 tonnáig – érhető el átfogó felszereléscsomaggal és modulárisan kombinálható bővítési lehetőségekkel. Mindez garantálja a projekt gyorsabb végrehajtását, növeli az általános berendezéshatékonyságot, és biztosítja a gyorsabb megtérülést.
A pest megyei Ráckeve egyik kivezető utcájában, családiházas környéken található az Arter’s Kft., vagy ahogy a legtöbben ismerik: a Viski család telephelye. Az üzem, amely kívülről egészen beleolvad a környék hangulatába, egy garázsból nőtte ki magát, hamarosan pedig még tovább fejlődik – igaz már egy másik telephelyen. A fröccsöntött árnyékolástechnikai alkatrészek gyártásáról, illetve a FANUC fröccsgépek termelésben elfoglalt helyéről Viski Csaba, az alapító Viski Gyula fia mesél.
A szabványosított alkatrészek szakértőjének számító norelem olyan homlokfogaskerék-sorozatot mutatott be, amely rendkívül hatékony és költséghatékony tagja lesz a tervezőmérnökök eszközkészletének.
Telt ház mellett zajlott 2019. október 16–23. között a düsseldorfi K 2019 műanyag- és gumiipari szakkiállítás. A több mint 60 ország mintegy 3 000 kiállítója 200 000-nél is több szakmai látogatót vonzott Düsseldorfba a világ minden tájáról.
A fröccsöntés vagy mechanikus megmunkálás révén létrejött műanyag alkatrészek jellemzően sorjásak. Az acp systems AG által kifejlesztett quattroClean technológia hatékony gyártásközi sorjátlanítási és tisztítási alternatívának bizonyult a kemény és törékeny műanyagok – például a PEEK poli(éter-éter-keton) és a PPS (polifenilén-szulfid) – esetében. A zsírtalanítás és a tisztítás egyetlen száraz folyamatban végezhető el.
Az optikai 3D mérések az alapanyagvizsgálattól a sorozatgyártásig hatékony támogatói a műanyagipari gyártási láncnak. A GOM szakmai napján ismert hazai műanyagipari gyártók és nemzetközi specialisták mutatták be, miként működik a technológia a gyakorlatban.
Tisztelettel meghívjuk Önt és érdeklődő munkatársait az “S&T Mold & Plastics Academy” c. rendezvényünkre. A konferenciára elsősorban a műanyagiparban érintett ipari cégek, kutatóintézetek közép- és felsővezetőit, valamint a műszaki oktatási intézmények vezetőit és tanárait várjuk.
Egyre több műanyag alkatrészt tisztítanak a bevonatolás előtt szén-dioxid hó befúvásos technológiával, például az acp systems AG quattroClean rendszerével. A jelentős költség-, hely- és erőforrás-megtakarítás mellett a tisztítórendszer a festősorba történő integrálhatóság és a bevonatolás hatékonysága is a száraztisztítás mellett is szólnak.
A UNITED CAPS kupakokat gyártó nemzetközi vállalat bejelentette, hogy sikerrel zárult a magyarországi telephelyén megtartott rendezvény, amelyen a tízmilliárdodik kupak legyártását ünnepelték – ez egy DOUBLEFLOW volt, amely egy étolajokhoz készült innovatív termék. A vállalat története során most először gyártott 10 milliárd kupakot 12 hónap alatt.
A Csendes-óceán közepén, Hawaii és Kalifornia között jelen pillanatban hatalmas mennyiségben felhalmozódott műanyag lebeg a vízen. Az öt nyílt tengeri műanyag-felhalmozódási zóna közül a legnagyobb, a csendes-óceáni nagy szemétsziget (Great Pacific Garbage Patch) mérete a jelenlegi becslések szerint kétszerese Texas és háromszorosa Franciaország területének.
A környezetszennyezés napjainkban egyre nagyobb problémát jelent, de szerencsére a nagyobb vállalatok már igyekeznek kitüntetett figyelmet szentelni annak, hogy termékeik, illetve azok csomagolása környezetbarát legyen. Italok esetében ennek legjobb módja az alumínium dobozok használata, mely anyag számtalan előnnyel jár más csomagolással szemben.
A túlzott műanyaghasználat napjainkra globális méretű problémává nőtte ki magát, és egyre súlyosabb, illetve látványosabb környezeti károkat okoz. A jelenlegi helyzet már nemcsak a növényeket és az állatokat, hanem az emberi létet is súlyosan fenyegeti.
A Juniális egy immár 16 évre visszatekintő Arburg-hagyomány, amely párhuzamosan foglalkozik az adott év műanyag feldolgozási témakörének elméleti és gyakorlati oldalával. A június 20-án tartott rendezvényen az érdeklődők a koncepciók megismerése mellett a hatékony gyártáshoz vezető alkalmazásspecifikus gép- szerszám- és perifériakombinációkról is mélyreható ismereteket szerezhettek.
Angela Merkel német szövetségi kancellár és Peña Nieto mexikói elnök is ellátogattak a Hannover Messe/CeMAT vásárduóra. A kézfogás helyett mindketten ökölpacsit adtak a robotoknak – jelezve, hogy az emberek között elterjedt természetes interakciók már a digitalizálás, a robotok és a gépi tanulás területein is hódítanak.
Az Arburg kiállítási standjának sztárjai az Allrounder 1120 H és az Allrounder 920 H gépek voltak új Gestica vezérlőrendszerrel, valamint az ipar 4.0 új gyakorlati példáival. A műanyag alkatrészek hatékony termelését tíz kiállított berendezés demonstrálta az additív technológiával előállított funkcionális PP alkatrészektől kezdve a többszörösen összetett komponensek gyártásán át a nagy szériás, akár óránként 7 700 IML hordó kibocsátású termelésig.
A Dell Inc. és a Lonely Whale iparágakon átívelő csoportot alakítanak a General Motors, a Trek Bicycle, a Herman Miller, az Interface, a Van de Sant, a Humanscale, a Bureo részvételével az óceáni műanyaghulladék nagyobb mértékű hasznosítására. Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának támogatásával a Lonely Whale azért hívja életre ezt a csoportot, hogy kialakítsák az első olyan globális, bővíthető és folyamatosan működő beszállítói láncot, amely csökkenti az óceánba jutó műanyaghulladék mennyiségét.
Összeállt a bioműanyag-gyártásban úttörő startup és a világ vezető kozmetikai ipari vállalata. A CARBIOS és a L’ORÉAL 5 évre szóló partnerségének célja, hogy a CARBIOS által tervezett és fejlesztett biológiai újrahasznosítási technológiát a L’ORÉAL ipari méretekben is piacra vigye. Az új technológia segít abban, hogy a műanyagokat is fenntartható módon lehessen bekapcsolni a gazdasági körforgásba. A partnerséghez csatlakozhatnak más, a műanyagok bio-újrahasznosítási megoldásainak kifejlesztésében érdekelt ágazatok, szakmák is.
On 11. October 1952, 65 years ago to the day, Messe Düsseldorf opened the first K – the trade fair for the plastics and rubber industry that is still the leading event for this sector today. We are taking a look back at the year in which K began and invite you to accompany us as we return to what was both an eventful and momentous time.
A könnyűszerkezetes konstrukciók adják a 2016. október 19–26. között rendezendő K-Düsseldorf szakvásár egyik legfontosabb témakörét. A fókusz egyre inkább az üvegszálas műanyag kompozitokból készült anyagokra kerül.
Idén jelentősen növekedett a kereslet az újrafeldolgozott műanyagok iránt az olcsó és nagymennyiségű hulladéktömegnek, a szelektív hulladékgyűjtésnek, a korszerű leválogató- és feldolgozó üzemeknek, valamint a jelentős állami támogatásoknak köszönhetően. A részszegmens növekedésével az európai műanyagipar nemcsak versenyképességét őrizheti meg a fokozódó árversenyben, de új munkahelyeket is teremthet.
A K-Düsseldorf szakvásár 1952 óta mutatja be a műanyagok és a gumi világméretű sikerét. A szakvásár fennállásának hetedik évtizedében is szemléletesen bizonyítja a világ műanyagiparának rohamos növekedését és három évente vonultatja fel a technológiai fejlesztés élvonalát.
Az amerikai Synrad CO2-lézer sugárforrások és lézeres feliratozó komponensek vezető gyártója. Jól mutatja ezt, hogy világszerte több mint 190 ezer lézer sugárforrása szolgálja a különböző iparágakat és alkalmazásokat, köztük a műanyagok megmunkálását végző vállalkozások tevékenységét is.
A műanyagdarálékok mosás utáni maradványainak újrahasznosításához szükséges eljárás és berendezések kifejlesztését végzi egy 620 millió forintos projekt keretében a Holofon Zrt. a Komárom-Esztergom megyei Annavölgyben.
Több mint egymilliárd forint értékű technológiai fejlesztést valósított meg tuzséri gyárában a Resilux Közép-Európa Csomagolástechnikai Kft. A Resilux N. V. Belgium leányvállalataként működő társaság a beruházáshoz 378 millió forint támogatást nyert az Új Széchenyi Terv Komplex vállalati technológiai fejlesztés elnevezésű pályázatán.
A Masterplast megszerezte a termékei kanadai forgalmazásához szükséges engedélyeket, így az egész észak-amerikai piac megnyílik a cég előtt - közölte a társaság a BÉT honlapján január 24-én.
A magyar cég új üzemcsarnokának alapkövét január 14-én tették le Mezőfalván. A létesítményben egy műanyag palack begyűjtési rendszer elindítása révén az üzem, kapacitásánál jóval nagyobb mennyiséget lesz képes begyűjteni és ezzel alapanyagot biztosíthat más, hasonló profilú cégeknek is.
Idei termelési kapacitásának már 90 százalékát lekötötte a német Hübner Cégcsoport nyíregyházi gyára - közölte az üzemet működtető Hübner-H Gumi- és Műanyagipari Kft.
Befejeződött az Európai Unió támogatásával megvalósult, több mint hárommilliárd forint értékű komplex technológiai és infrastruktúra fejlesztés a német Hübner Cégcsoport nyíregyházi gyárában - hangzott el a projekt december 13-i zárórendezvényén a nyírségi üzemben.
Elkelt a NABI (North American Bus Industries) Gyártó és Kereskedelmi Kft. kaposvári autóbuszgyára, az új tulajdonos, a török Telateks A.S. több mint 20 millió eurós fejlesztést és mintegy 200 ember foglalkoztatását tervezi a következő években - jelentette be Szita Károly polgármester és Uğur Üstünel, a Telateks tulajdonosa november 16-án Kaposváron.
November elején adták át az első üzemcsarnokot a cigándi ipari területen, a törökbálinti Hexatech Kft. a légtechnikai berendezések kiépítésénél használatos légcsatornacsöveket gyártja majd a bodrogközi városban.
Októberben ismét megnyitja kapuit a látogatók előtt a világ legnagyobb műanyag- és gumiipari vására. Petra Cullmann asszonyt, a Düsseldorfi Vásártársaság K 2013-ért felelős projektigazgatóját a legújabb trendekről kérdeztük, és arról, hogy az érintett ágazatok hogyan tudnak profitálni a válság övezte kihívásokból.
A közbeszédben ma már gyakorlatilag minden rétegről rétegre építkező, korábban prototípusgyártó eljárásnak nevezett technológiát 3D nyomtatásnak neveznek. Ez az egyszerűsítés világszerte egyformán terjed, és például 3D nyomtatásnak nevezik a szelektív lézer szinterezéssel előállított modelleket is.
Százmillió forintot fordított komplex technológiai fejlesztésre a műanyagipari gyártással és PVC-feldolgozással foglalkozó kazincbarcikai Ongropack Kft., elsősorban a megszerzett piaci pozíció megtartása és erősítése miatt.
Az Autodesk és a VARINEX Informatikai Zrt. harmadik alkalommal rendezi meg Műanyagipari Szimpózium rendezvényét 2012. szeptember 27-én Budapesten.
A soltvadkerti, műanyag csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó Materiál-Plastik Kft. technológiai hátterét 464 millió forint összegű beruházással fejlesztette, amelyhez 100 millió forintot az Új Széchenyi Terv pályázatán nyert el, a többit saját erőből biztosította.
Detektálható, kenésmentes, FDA-konform, vegyszerálló és antimikrobiális – többek között ezeket a tulajdonságokkal rendelkeznek az élelmiszerek biztonságos és maradvány-nélküli gyártásához alkalmazható igus műanyag-megoldások.