Az alábbi szakcikk a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében meghirdetett „Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés” tárgyú felhívás GINOP-2.1.7-15-2016-01925 azonosító számú projektje eredményét mutatja be. Kedvezményezett: VARINEX Informatikai Zrt.
Az additív gyártási eljárások fejlődését gyors innovációs ugrások jellemzik. A rotterdami székhelyű Concr3de vállalat több mint öt éve dolgozik egy tintasugaras technikához hasonlóan működő 3D kőnyomtató fejlesztésén, hogy részt vehessen a párizsi Notre-Dame katedrális újjáépítésében. Ezt a célt a Festo automatizálási technológiájának felhasználásával érték el.
Az additív eljárásokkal gyártott alkatrészeket már egy ideje nem csupán prototípus-készítésre használják. A bennük rejlő nagy lehetőségeket a sorozatgyártás előtt és az alkatrészek gyártásában is hasznosítják.
Ismerje meg azokat a lehetőségeket, amelyekkel a Stratasys 5 ipari technológiája segítheti vállalkozását! Tekintse meg működés közben a csúcstechnológiájú 3D szkennereket és 3D nyomtatókat! Regisztráljon még ma a VARINEX 2022. szeptember 22-i szakmai konferenciájára!
3D nyomtatott cipőtalpakkal a dizájn, az illeszkedés és a szín ipari méretekben is gazdaságosan testre szabható.
A Siemens támogatásával lépett szintet az additív gyártási technológiával dolgozó német startup.
A Formlabs bemutatta a világ egyik legnépszerűbb SLA nyomtatóinak legújabb változatát, a Form 3+ és Form 3B+ gépeket. A hardveres és szoftveres fejlesztések a sebesség és a nyomatminőség növelésével magasabb szintre emelik a Formlabs által fejlesztett LFS (Low Force Stereolitography) additív eljárást. A gépek frissítésével együtt két másik újdonságot is piacra dobtak: egy új típusú nyomtatótálcát, ami tovább egyszerűsíti a nyomtatási folyamatot, és egy ESD műgyantát, amellyel az elektronikai műszergyártókat célozzák meg.
November 16–19. között az Arburg a frankfurti formnext 2021 kiállításon képviselteti magát. Ezúttal a vállalat a világ vezető additív gyártási szakkiállításának legnagyobb standján (D131, 12.1 csarnok) mutatja be a csúcskategóriás gépek, innovatív alkalmazások és izgalmas alkatrészpéldák széles választékát. Az AM-ágazat számára különös jelentőséggel bír az orvosilag jóváhagyott PEEK-ből előállított implantátumok gyártása. Összesen négy kiállított Freeformer gép, valamint az Arburg testvérvállalatának, az innovatiQ-nak a portfóliója lesz a standon látható. A csúcstechnológiás alkatrészek között említhetők az egyediesített Wilson baseballütők vagy az adalékos eljárással okostelefonokban felhasznált tesa ragasztóanyagok.
Az element14 közösség, egy új e-könyvet adott ki, amely betekintést nyújt a 3D nyomtatás történetébe és lényegébe, beleértve a folyamatokat, az anyagokat és az alkalmazásokat – valamint abba is, hogy mit hozhat a modern technológia jövője.
A BCN3D egyedülálló kettős extrudálási architektúrájával és független kétfejes kivitelével ipari minőségű 3D nyomtatás érhető el.
A végfelhasználói alkatrészek 3D nyomtatása a sebesség, a sokoldalúság és a költséghatékonyság terén új eredményeket ér el a hagyományos gyártáshoz képest.
A nagyméretű, ám részletgazdag SLA 3D modellek házon belüli gyártása már nem jelent akadályt az új Formlabs Form 3L nagyformátumú 3D nyomtatóval. Legyen az kisméretű elemek gyors sorozatgyártása vagy egy akár 33,5 x 20 x 30 cm méretű, magas minőségű modell 3D nyomtatása, a Formlabs régóta várt, legújabb nyomtatója nem hagy cserben senkit. A Form 3L nagyméretű SLA 3D nyomtató mostantól elérhető a FreeDee Kft. kínálatában mind teszt nyomatok készítésére, mind bérszolgáltatás keretén belül.
Az S1 rendszer új generációjának legfontosabb műszaki jellemzői közé tartozik a forgókosár az ergonomikus be- és kirakodáshoz, illetve a gépi környezet szennyeződésének megakadályozásához, a forgathatóan szerelt fúvókák, amelyek a megtisztított alkatrészek újraszennyeződését küszöbölik ki, valamint az ATEX-szabványoknak teljes mértékben megfelelő kialakítás. A kíméletes és egyben intenzív megmunkálás, a szemcsék könnyű és biztonságos cseréje, illetve a manuális és az automatikus üzemmódok közti egyszerű váltás hatékony és kiváló minőségű eredményeket garantál.
A drupa – a nyomtatási technológiák elsőszámú szakvására – 2020. június 16-a és 26-a között jelöli majd ki a világ nyomdaiparának alapvető fejlődési irányait.
Az RS Components (RS) bejelentette Ultimaker 3D nyomtatóportfóliójának bővítését, amelynek keretében kapható az Ultimaker S3, valamint az Ultimaker S5 Pro Bundle, amely professzionális gyártási környezethez készült.
A 3D nyomtatás nem csupán az átlagfelhasználók egyedi ötleteinek és elképzeléseinek a megvalósítója, de az ipar számára is egyre nagyobb jelentőségű technológia. A 100 %-ban magyar tulajdonú CraftUnique Kft. egy németországi kiállításon mutatta meg magát és kreativitását. A vállalat egy CraftBot 3D nyomtató formájú standdal várta a látogatókat, akik így egy igazi 3D nyomtató belsejében tudhattak meg még többet a magyar márkáról.
Az elmúlt években a világ vezető additív gyártási szakkiállításává váló Formnext 2019-ben is rekorddöntésre készül. Márciusig már 518 kiállító regisztrált a rendezvényre, ami ismételten jelentős növekedés az előző év azonos időszakához képest. A Formnext 2019 kiállítási területe tehát jelentősen meghaladja majd a 2018-as vásár méretét.
Az Ultimaker a világhírű TCT kiállításon bemutatta legújabb 3D nyomtatóját, az Ultimaker S3-at, valamint a cég bivalyerős összeállítását, amely az S5 modellt újabb automatizált funkciókkal ipari szintre emeli, az Ultimaker S5 Pro csomagot. Az Ultimaker S3 és az Ultimaker S5 Pro csomag már megtekinthetők a hazai márkaképviselet, a FreeDee Kft. budapesti bemutató termében, illetve hamarosan az Automotive Hungary kiállításon is!
Az RS Components (RS) piacra dobott egy új, többszerszámos, asztali 3D-s nyomtatót, amely három különböző gyártási módszert biztosít: FFF (szálhúzásos nyomtatás) 3D-s nyomtató; CNC-marógép; valamint lézeres vágó és gravírozó. A ZMorph VX professzionális nyomtatási minőséget és megbízhatóságot nyújt, illetve több tucat gyártási anyag használatának lehetőségét kínálja azoknak a mérnököknek, tervezőknek, művészeknek és oktatóknak, akik egyszeri projekteket, prototípusokat vagy tömeggyártást kívánnak végezni.
70 high-tech géppel – köztük két világpremierrel – összesen 7 500 m2 kiállítótéren várta sok ezer látogatóját a japán-német gépgyártó óriás január 22-26. között a hagyományos pfronteni házi kiállításon. Az ötnapos rendezvényen mutatkozott be először a nagyközönség előtt a kompakt DMP 70 megmunkálóközpont, a LASERTEC 125 Shape lézergép, valamint az innovatív gyártási folyamatok, például az additív gyártás újdonságai.
Az RS Components (RS) egy globális többcsatornás forgalmazó ma bejelentette az Ultimaker legújabb 3D nyomtatójának elérhetőségét.
Az RS Components (RS) ma bejelentette az új, egyszerűen használható 3D-s nyomtatójának megjelenését: az RS Pro iTX. Az additív gyártógép a felhasználók széles körét célozza meg a gyártásban és számos más kereskedelmi és üzleti alkalmazásban, valamint ideális oktatási célokra és otthon munkavégzéshez mindenki számára, aki gyorsan és alacsony költséggel kívánja megtervezni és felépíteni a dolgokat. A teljesítmény, a sebesség, a pontosság, a hatékonyság és a sokféle funkció kombinációja teszi az RS Pro iTX 3D-s nyomtatót a kategóriájában az egyik legjobbá.
Az Arburg kiállítási standjának sztárjai az Allrounder 1120 H és az Allrounder 920 H gépek voltak új Gestica vezérlőrendszerrel, valamint az ipar 4.0 új gyakorlati példáival. A műanyag alkatrészek hatékony termelését tíz kiállított berendezés demonstrálta az additív technológiával előállított funkcionális PP alkatrészektől kezdve a többszörösen összetett komponensek gyártásán át a nagy szériás, akár óránként 7 700 IML hordó kibocsátású termelésig.
Az additív gyártás legfelkapottabb területe jelenleg a fémnyomtatás, eddig azonban mind a beszerezhető gépeknek, mind a szolgáltatásnak borsosan megkérték az árát. A Markforged 3D nyomtatógyártó felismerte, hogy a kompozitok 3D printelése megoldást nyújthat azok számára, akiknek nem maga a fém alapanyag, hanem inkább a fém tulajdonságai, szilárdsága, ellenállósága a fontos. A Markforged ezért folyamatos karbon, üveg és kevlár szálerősítést alkalmazó gépeket fejlesztett, amelyek immár itthon is hivatalos, gyártói partnertől szerezhetők be. A vállalat zászlóshajója, a Mark Two pedig szeptembertől Budapesten is megtekinthető és természetesen próbára is tehető.
A POWER TOOLS Kft. csapata 1997 óta foglalkozik forgácsolószerszámok forgalmazásával. Évente szerveznek vevői szemináriumokat, ahol az iparág és a vállalat legújabb technológiáit mutatják be. Az idei találkozó során először, a FreeDee Printing Solutions segítségével a 3D nyomtatás és egy nyomtatott műanyag prototípus is kiemelt szerepet kapott. Egy MakerBot Replicator+ FDM 3D nyomtatón gyártott modellt élőben megmunkálva mutatták be, hogyan tervezi a cég az additív gyártástechnológia segítségével gyorsabbá és költséghatékonyabbá tenni az egyedi fémszerszám-fejlesztési folyamatait.
A negyedik, digitális ipari forradalom korában egyre inkább tért hódít a „Smart Factory” fejlődése. Nagy a kereslet az automatizált, hálózatba kapcsolt és variálható gyártósorok iránt, melyek segítségével gyorsan, rugalmasan lehet reagálni a termékek egyre rövidebb életciklusára. Eközben egyre fontosabbá válik a kérdés, hogy hogyan vehetők figyelembe az ügyfél egyedi kívánságai az ipari sorozatgyártásban.
A fémmegmunkálás nemzetközi seregszemléjére időzítette a HURCO a gyors prototípusgyártás és az additív megmunkálás terén kifejlesztett újdonságának, a 3D nyomtatófejjel felszerelt megmunkálóközpontnak a bemutatását. A megoldással először vált lehetővé 3D modellek CNC-megmunkálóközponton történő programozása és kinyomtatása.
A Design Világnapján nagy érdeklődés kísérte a HIPAVILON Magyar Szellemi Tulajdon Ügynökség és a VARINEX Zrt. közös klub rendezvényét, amelyen azt vizsgálták, mire képes a 3D nyomtatás, és milyen új dimenziók érhetők el a szellemi tulajdon kezelése szempontjából.
Több mint három év telt már el az aktuális (a maja naptárból kiolvasott) világvége óta. Bár a kataklizma ezúttal is elmaradt, a gyártástechnológiában évek óta tanúi lehetünk a sokak által várva várt dimenzióváltásnak. Az ipari 3D nyomtatás térhódításáról Fehér Zoltán, a Varinex Zrt. 3D nyomtatás üzletágának értékesítési vezetője beszélt a TechMonitornak.
A kezdetektől fogva a testreszabott megoldások fémjelezték a Dallan SpA céget. Az 1978-ban alapított, trevisoi központú vállalat szigorú technikai specifikációknak megfelelő hengerítő és lemezmegmunkáló gyártórendszereket tervez és épít.
Kiváló hangulat, jelentős érdeklődés és nagy horderejű újítások – röviden így foglalható össze a Fakuma 2015 kiállításon aratott Arburg siker. A lossburgi székhelyű vállalat idén a termelés hatékonyságát és az ipar 4.0 koncepcióhoz kapcsolódó fejlesztéseket helyezte a középpontba.
A 3D-s nyomtatás lassan kikerül a prototípus-gyártás világából. Manapság egyre több cég vizsgálja a technológia sorozatgyártásban történő alkalmazásának – „additive manufacturing” – lehetőségeit. A 3D-s nyomtatásnak a Creo gyártója, a PTC is nagy figyelmet szentel.
A VARINEX Zrt. ezúton meghívja Önt és kollégáit Digitális Prototípus Fórum 2015 című szakmai rendezvényére!
Az elmúlt évtizedben a Rapid.Tech vált az additív gyártás és a 3D nyomtatás vezető nemzetközi fórumává, ami nem utolsósorban annak köszönhető, hogy a kiállítás mindig tartotta a lépést a terület robbanásszerű fejlődésével.