A lengyel Sinterit cég közel 10 éve foglalkozik SLS 3D nyomtatók fejlesztésével. Céljuk, hogy kiváló ár-érték arányú professzionális gépeikkel szélesebb piaci szegmens számára is elérhetővé tegyék az ipari minőségű SLS 3D nyomtatást. Legújabb kompakt készülékük a Sinterit Lisa X nyomtatási sebességben és minőségben is felveszi a versenyt a nagy ipari berendezésekkel, kisvállalkozások számára is elérhető áron.
Az alábbi szakcikk a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében meghirdetett „Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés” tárgyú felhívás GINOP-2.1.7-15-2016-01925 azonosító számú projektje eredményét mutatja be. Kedvezményezett: VARINEX Informatikai Zrt.
Az additív gyártási eljárások fejlődését gyors innovációs ugrások jellemzik. A rotterdami székhelyű Concr3de vállalat több mint öt éve dolgozik egy tintasugaras technikához hasonlóan működő 3D kőnyomtató fejlesztésén, hogy részt vehessen a párizsi Notre-Dame katedrális újjáépítésében. Ezt a célt a Festo automatizálási technológiájának felhasználásával érték el.
Az additív eljárásokkal gyártott alkatrészeket már egy ideje nem csupán prototípus-készítésre használják. A bennük rejlő nagy lehetőségeket a sorozatgyártás előtt és az alkatrészek gyártásában is hasznosítják.
Ismerje meg azokat a lehetőségeket, amelyekkel a Stratasys 5 ipari technológiája segítheti vállalkozását! Tekintse meg működés közben a csúcstechnológiájú 3D szkennereket és 3D nyomtatókat! Regisztráljon még ma a VARINEX 2022. szeptember 22-i szakmai konferenciájára!
3D nyomtatott cipőtalpakkal a dizájn, az illeszkedés és a szín ipari méretekben is gazdaságosan testre szabható.
A Siemens támogatásával lépett szintet az additív gyártási technológiával dolgozó német startup.
A Formlabs bemutatta a világ egyik legnépszerűbb SLA nyomtatóinak legújabb változatát, a Form 3+ és Form 3B+ gépeket. A hardveres és szoftveres fejlesztések a sebesség és a nyomatminőség növelésével magasabb szintre emelik a Formlabs által fejlesztett LFS (Low Force Stereolitography) additív eljárást. A gépek frissítésével együtt két másik újdonságot is piacra dobtak: egy új típusú nyomtatótálcát, ami tovább egyszerűsíti a nyomtatási folyamatot, és egy ESD műgyantát, amellyel az elektronikai műszergyártókat célozzák meg.
November 16–19. között az Arburg a frankfurti formnext 2021 kiállításon képviselteti magát. Ezúttal a vállalat a világ vezető additív gyártási szakkiállításának legnagyobb standján (D131, 12.1 csarnok) mutatja be a csúcskategóriás gépek, innovatív alkalmazások és izgalmas alkatrészpéldák széles választékát. Az AM-ágazat számára különös jelentőséggel bír az orvosilag jóváhagyott PEEK-ből előállított implantátumok gyártása. Összesen négy kiállított Freeformer gép, valamint az Arburg testvérvállalatának, az innovatiQ-nak a portfóliója lesz a standon látható. A csúcstechnológiás alkatrészek között említhetők az egyediesített Wilson baseballütők vagy az adalékos eljárással okostelefonokban felhasznált tesa ragasztóanyagok.
Az element14 közösség, egy új e-könyvet adott ki, amely betekintést nyújt a 3D nyomtatás történetébe és lényegébe, beleértve a folyamatokat, az anyagokat és az alkalmazásokat – valamint abba is, hogy mit hozhat a modern technológia jövője.
A BCN3D egyedülálló kettős extrudálási architektúrájával és független kétfejes kivitelével ipari minőségű 3D nyomtatás érhető el.
A végfelhasználói alkatrészek 3D nyomtatása a sebesség, a sokoldalúság és a költséghatékonyság terén új eredményeket ér el a hagyományos gyártáshoz képest.
A nagyméretű, ám részletgazdag SLA 3D modellek házon belüli gyártása már nem jelent akadályt az új Formlabs Form 3L nagyformátumú 3D nyomtatóval. Legyen az kisméretű elemek gyors sorozatgyártása vagy egy akár 33,5 x 20 x 30 cm méretű, magas minőségű modell 3D nyomtatása, a Formlabs régóta várt, legújabb nyomtatója nem hagy cserben senkit. A Form 3L nagyméretű SLA 3D nyomtató mostantól elérhető a FreeDee Kft. kínálatában mind teszt nyomatok készítésére, mind bérszolgáltatás keretén belül.
Az S1 rendszer új generációjának legfontosabb műszaki jellemzői közé tartozik a forgókosár az ergonomikus be- és kirakodáshoz, illetve a gépi környezet szennyeződésének megakadályozásához, a forgathatóan szerelt fúvókák, amelyek a megtisztított alkatrészek újraszennyeződését küszöbölik ki, valamint az ATEX-szabványoknak teljes mértékben megfelelő kialakítás. A kíméletes és egyben intenzív megmunkálás, a szemcsék könnyű és biztonságos cseréje, illetve a manuális és az automatikus üzemmódok közti egyszerű váltás hatékony és kiváló minőségű eredményeket garantál.
A drupa – a nyomtatási technológiák elsőszámú szakvására – 2020. június 16-a és 26-a között jelöli majd ki a világ nyomdaiparának alapvető fejlődési irányait.
Az RS Components (RS) bejelentette Ultimaker 3D nyomtatóportfóliójának bővítését, amelynek keretében kapható az Ultimaker S3, valamint az Ultimaker S5 Pro Bundle, amely professzionális gyártási környezethez készült.
A 3D nyomtatás nem csupán az átlagfelhasználók egyedi ötleteinek és elképzeléseinek a megvalósítója, de az ipar számára is egyre nagyobb jelentőségű technológia. A 100 %-ban magyar tulajdonú CraftUnique Kft. egy németországi kiállításon mutatta meg magát és kreativitását. A vállalat egy CraftBot 3D nyomtató formájú standdal várta a látogatókat, akik így egy igazi 3D nyomtató belsejében tudhattak meg még többet a magyar márkáról.
Az elmúlt években a világ vezető additív gyártási szakkiállításává váló Formnext 2019-ben is rekorddöntésre készül. Márciusig már 518 kiállító regisztrált a rendezvényre, ami ismételten jelentős növekedés az előző év azonos időszakához képest. A Formnext 2019 kiállítási területe tehát jelentősen meghaladja majd a 2018-as vásár méretét.
Az Ultimaker a világhírű TCT kiállításon bemutatta legújabb 3D nyomtatóját, az Ultimaker S3-at, valamint a cég bivalyerős összeállítását, amely az S5 modellt újabb automatizált funkciókkal ipari szintre emeli, az Ultimaker S5 Pro csomagot. Az Ultimaker S3 és az Ultimaker S5 Pro csomag már megtekinthetők a hazai márkaképviselet, a FreeDee Kft. budapesti bemutató termében, illetve hamarosan az Automotive Hungary kiállításon is!
Az RS Components (RS) piacra dobott egy új, többszerszámos, asztali 3D-s nyomtatót, amely három különböző gyártási módszert biztosít: FFF (szálhúzásos nyomtatás) 3D-s nyomtató; CNC-marógép; valamint lézeres vágó és gravírozó. A ZMorph VX professzionális nyomtatási minőséget és megbízhatóságot nyújt, illetve több tucat gyártási anyag használatának lehetőségét kínálja azoknak a mérnököknek, tervezőknek, művészeknek és oktatóknak, akik egyszeri projekteket, prototípusokat vagy tömeggyártást kívánnak végezni.
70 high-tech géppel – köztük két világpremierrel – összesen 7 500 m2 kiállítótéren várta sok ezer látogatóját a japán-német gépgyártó óriás január 22-26. között a hagyományos pfronteni házi kiállításon. Az ötnapos rendezvényen mutatkozott be először a nagyközönség előtt a kompakt DMP 70 megmunkálóközpont, a LASERTEC 125 Shape lézergép, valamint az innovatív gyártási folyamatok, például az additív gyártás újdonságai.
Az RS Components (RS) egy globális többcsatornás forgalmazó ma bejelentette az Ultimaker legújabb 3D nyomtatójának elérhetőségét.
Az RS Components (RS) ma bejelentette az új, egyszerűen használható 3D-s nyomtatójának megjelenését: az RS Pro iTX. Az additív gyártógép a felhasználók széles körét célozza meg a gyártásban és számos más kereskedelmi és üzleti alkalmazásban, valamint ideális oktatási célokra és otthon munkavégzéshez mindenki számára, aki gyorsan és alacsony költséggel kívánja megtervezni és felépíteni a dolgokat. A teljesítmény, a sebesség, a pontosság, a hatékonyság és a sokféle funkció kombinációja teszi az RS Pro iTX 3D-s nyomtatót a kategóriájában az egyik legjobbá.
Az Arburg kiállítási standjának sztárjai az Allrounder 1120 H és az Allrounder 920 H gépek voltak új Gestica vezérlőrendszerrel, valamint az ipar 4.0 új gyakorlati példáival. A műanyag alkatrészek hatékony termelését tíz kiállított berendezés demonstrálta az additív technológiával előállított funkcionális PP alkatrészektől kezdve a többszörösen összetett komponensek gyártásán át a nagy szériás, akár óránként 7 700 IML hordó kibocsátású termelésig.
A Volvo Construction Equipment (VCE) a világ egyik legnagyobb építőipari felszereléseket gyártó vállalata. Széles termékpalettájukon megtalálhatók a dömperek, a rakodók, a kotrók, a kompakt és közúti berendezések egyaránt.
Az additív gyártás legfelkapottabb területe jelenleg a fémnyomtatás, eddig azonban mind a beszerezhető gépeknek, mind a szolgáltatásnak borsosan megkérték az árát. A Markforged 3D nyomtatógyártó felismerte, hogy a kompozitok 3D printelése megoldást nyújthat azok számára, akiknek nem maga a fém alapanyag, hanem inkább a fém tulajdonságai, szilárdsága, ellenállósága a fontos. A Markforged ezért folyamatos karbon, üveg és kevlár szálerősítést alkalmazó gépeket fejlesztett, amelyek immár itthon is hivatalos, gyártói partnertől szerezhetők be. A vállalat zászlóshajója, a Mark Two pedig szeptembertől Budapesten is megtekinthető és természetesen próbára is tehető.
A Form 2 sztereolitográfiás 3D nyomtató tavaly óta szerezhető be hazai, hivatalos forgalmazótól, azóta pedig robbanásszerűen tör be a magyar ipari, fogászati és ékszerészeti 3D nyomtatás piacra. A gyártó cég nemrég új, ipari felhasználásra fejlesztett, ellenálló anyagokat mutatott be, majd a fogtechnikusok számára prezentált új, dentál alapanyagokat, most pedig az utómunkát automatizáló Form Wash ultrahangos mosó és Form Cure UV kamra bevezetésével a teljes felhasználói bázisnak kedveznek.
Számos esetben lehet szükség alkatrészek kisszériás gyártására, amely a 3D nyomtatási technológiák elterjedése előtt általában drága és nehezen kifizetődő feladat volt. Mára az ilyen feladatok kiszolgálására akár egyetlen ipari printer árából felállíthatunk egy 10 gépes nagyfelbontású SLA vagy FDM 3D nyomtatóparkot, amelyen kedvünkre gyárthatjuk az egyforma vagy akár minden elemében egyedi kisszériákat. Mindazonáltal nem ez az egyetlen megoldás, ha egyforma alkatrészek sorozatáról beszélünk. Hogy mi jöhet még szóba? Az Ipar Napjai konferenciaprogramjában, a FreeDee Printing Solutions előadása során többek között erre is választ kaphatnak a résztvevők.
A POWER TOOLS Kft. csapata 1997 óta foglalkozik forgácsolószerszámok forgalmazásával. Évente szerveznek vevői szemináriumokat, ahol az iparág és a vállalat legújabb technológiáit mutatják be. Az idei találkozó során először, a FreeDee Printing Solutions segítségével a 3D nyomtatás és egy nyomtatott műanyag prototípus is kiemelt szerepet kapott. Egy MakerBot Replicator+ FDM 3D nyomtatón gyártott modellt élőben megmunkálva mutatták be, hogyan tervezi a cég az additív gyártástechnológia segítségével gyorsabbá és költséghatékonyabbá tenni az egyedi fémszerszám-fejlesztési folyamatait.
Minden új technológiának kell egy kis idő, amíg megmutatkozik, melyek azok a területek, amelyeken valóban intenzív fejlődést hozhat, akár forradalmasíthat. Ami a gyártást illeti, a 3D szkennerek a mérnöki visszafejtés és a minőségügyi ellenőrzés területén találkoztak össze a testükre szabott kihívásokkal.
A VARINEX Zrt. 2016. szeptember végén kapcsolódott a Design Hét 2016 Budapest eseménysorozatához “3D nyomtatás az orvoslásban” című előadással és ehhez kapcsolódó gyárlátogatással, hogy a 3D nyomtatás orvosi alkalmazási lehetőségei iránt érdeklődők a gyakorlatban is megismerjék a 3D nyomtatási technológiákat.
A fémmegmunkálás nemzetközi seregszemléjére időzítette a HURCO a gyors prototípusgyártás és az additív megmunkálás terén kifejlesztett újdonságának, a 3D nyomtatófejjel felszerelt megmunkálóközpontnak a bemutatását. A megoldással először vált lehetővé 3D modellek CNC-megmunkálóközponton történő programozása és kinyomtatása.
A Design Világnapján nagy érdeklődés kísérte a HIPAVILON Magyar Szellemi Tulajdon Ügynökség és a VARINEX Zrt. közös klub rendezvényét, amelyen azt vizsgálták, mire képes a 3D nyomtatás, és milyen új dimenziók érhetők el a szellemi tulajdon kezelése szempontjából.
Az energetika és automatizálás területén globális vezető ABB bemutatta a világ első 3D-nyomtatású irodaépülete, a dubaji „Office of the Future” számára szállított intelligensépület-technológiáját. Az ABB biztosítja a világítás vezérlést, a földelési rendszert, a villám- és túlfeszültség-védelmet, a fő- és alelosztókat, a villamos szerelvényeket, valamint a kábelrendező rendszert.
Óriásit lép előre a 3DTech az Iskolákban projekt azzal, hogy az alapító FreeDee Printing Solutions-höz csatlakozik a 3D nyomtatás két másik fontos magyar szereplője, a CraftBot 3D nyomtató és CraftWare program díjnyertes magyar fejlesztője és gyártója, a Craftunique és a világszerte használt 3D modellező szoftver magyar készítője, a Leopoly.
Az idén 25 éves VARINEX Informatikai Zrt. eddigi történetének legsikeresebb évét zárta 2015-ben. Árbevétele a tervezett 15%-hoz képest 31%-kal haladta meg az előző évit, ezzel 1,8 milliárd Ft fölé emelkedett, köszönhetően annak, hogy a virtuális és fizikai prototípusgyártás, a 3D nyomtatás, az építőipari BIM alkalmazások, a térinformatikai rendszerintegráció területei mind jól teljesítettek.
Viszonylag kevesen gondolnak még arra, hogy prototípusgyártás helyett a végtermékek elkészítésére használhatnák az additív gyártástechnológiákat. Pedig jelenleg a 3D nyomtatás az egyik legrugalmasabb és legköltséghatékonyabb megoldást nyújthatja termékötleteink kisszériás gyártására.
Több mint három év telt már el az aktuális (a maja naptárból kiolvasott) világvége óta. Bár a kataklizma ezúttal is elmaradt, a gyártástechnológiában évek óta tanúi lehetünk a sokak által várva várt dimenzióváltásnak. Az ipari 3D nyomtatás térhódításáról Fehér Zoltán, a Varinex Zrt. 3D nyomtatás üzletágának értékesítési vezetője beszélt a TechMonitornak.
A kezdetektől fogva a testreszabott megoldások fémjelezték a Dallan SpA céget. Az 1978-ban alapított, trevisoi központú vállalat szigorú technikai specifikációknak megfelelő hengerítő és lemezmegmunkáló gyártórendszereket tervez és épít.
Hőre lágyuló poliamid porból akár egyedi, személyre szabott cipőtalpak is készíthetők, aminek nagy szerepe lehet majd a versenysportban vagy éppen a rehabilitációban. Az Adidas is SLS technológiával készítette el egyik modelljének prototípusát, videójukban nyomon követhető, hogyan lesz a poliamid porból cipőtalp
A VARINEX Zrt. 2015. október 29-én Budapesten, a Park Inn by Radisson Hotelben tartotta meg éves nagy rendezvényét, a 3D Nyomtatás Fórumot, melyen 220 érdeklődő vett részt. A rendezvényen a 3D nyomtatott alkatrészek mellett emberi szövetekről és űrtechnológiáról is szó esett.
A 3D nyomtatás technológiái megállíthatatlanul és egyben szédületes tempóban fejlődnek. Sokan már a harmadik ipari forradalomról beszélnek, ha a 3D nyomtatás szóba kerül. Tény, hogy a legkülönfélébb alkalmazások igényeihez igazítják a fejlesztők az új 3D nyomtatóikat. Ebben a sorban a legújabb 3D nyomtató a Stratasys Objet500 Connex 3 típusa, amely már színesben is képes a kívánt modellek előállítására.
A FreeDee Printing Solutions ma megnyitotta Magyarország első kifejezetten 3D nyomtatásra szakosodott oktatási stúdióját, a 3D Akadémiát. A FreeDee 3D Akadémia középpontjában a MakerBot egyetemek számára kialakított megoldása, az első hazai MakerBot Innovációs Központ áll. Az oktatóterem a képzések mellett ennek a high-tech infrastruktúrának a hazai referenciaközpontja is egyben. A csapat azt szeretné, ha a 3D Akadémia egy olyan hely lenne, ahol mindenki, aki érdeklődik az additív gyártástechnológiák iránt, megtalálhatja a válaszokat a kérdéseire, kipróbálhat különböző eszközöket, tanulhat és kísérletezhet.
A 3D-s nyomtatás lassan kikerül a prototípus-gyártás világából. Manapság egyre több cég vizsgálja a technológia sorozatgyártásban történő alkalmazásának – „additive manufacturing” – lehetőségeit. A 3D-s nyomtatásnak a Creo gyártója, a PTC is nagy figyelmet szentel.
A Design Hét Budapest rendezvénysorozathoz kapcsolódva a VARINEX Zrt. 2015. szeptember 29-én megnyitotta 3D nyomtatási műhelyét, bemutatótermét az érdeklődő formatervezők, designerek előtt.
Joe Carmody büszke a cég minden, a Nissan Motorsports (NISMO) számára végzett 3D nyomtatási munkára, de igazi szenvedélyét a közvetlen digitális gyártással készült alkatrészekben éli ki, amelyek az ötlet megfogalmazódásától számítva néha egy héten belül már a versenypályán bizonyítanak. Ott, ahol az abroncs az aszfalttal találkozik.
Samuel Havadtoy, magyar származású amerikai művész és galériatulajdonos idén először vette igénybe a 3D nyomtatás és szkennelés technológiáját néhány műve megalkotásához, amiben örömmel segített neki a FreeDee Printing Solutions. Az izgalmas projekt eredményei jövő márciusban lesznek megtekinthetők a Mudima Alapitvány milánói épületében.
Egyre több, főleg mérnöki vállalkozás vett már igénybe 3D nyomtatást a munkájához. Az új gyártási módszer a legkülönbözőbb ötletek megvalósításában segít és, ami a legfontosabb, példátlanul felgyorsította a terméktervezői, fejlesztési, prototípusgyártási és tesztelési folyamatokat. Amikor eljön a pont, hogy nyomtatnánk, vagy akár 3D nyomtatót vásárolnánk, két fő kivitelezési kategória között kell választanunk: az ipari nyomtatók és az asztali 3D nyomtatók széles családja között.
Valóban előnyös, egyszeri ajánlattal állt elő a FreeDee Printing Solutions, a MakerBot hivatalos hazai forgalmazója. A világ egyik legnépszerűbb asztali PLA 3D nyomtatóját, a MakerBot Replicator 2-t nyár végéig nettó 100 000 Ft értékű levásárolható kedvezménnyel kínálják.
Csak néhány éve került reflektorfénybe a 3D nyomtatásnak is nevezett gyors prototípusgyártás, azt azonban kevesen tudják, hogy az eljárás már jóval korábban megjelent hazánkban. „17 éve foglalkozunk 3D nyomtatással. Az, hogy az iparnak milyen igénye van a 3D nyomtatási technológiával kapcsolatban, már régóta tudjuk. Persze mindennap tanulunk ebben a témában.” – nyilatkozott Falk György, a VARINEX Zrt. elnöke, a 3D nyomtatás üzletág igazgatója.
Az elmúlt években rohamos fejlődésnek lehettünk tanúi a 3D nyomtatás szinte minden területén. Ezek közül egyértelműen kiemelkedik az asztali készülékek és az FFF/FLM technológia előretörése, mely termoplasztikus műanyagok extrudálásán alapul.
Mit érdemes 3D-ben kinyomtatni, milyen lehetőségeket rejt magában a 3D nyomtatás? A Design Terminál és a VARINEX Zrt. nemzetközi pályázata, a What-to-print-in-3D ezekre keresi a választ. A legjobb alkotások részt vesznek a 2015-ös Budapest 3D Printing Days-en.
Háromdimenziós nyomtatási technológiával készülő műalkotásokra hirdetett pályázatot a Design Terminál What-to-print-in-3D címmel; a leadási határidő március 30.
A műanyag- és gumiipar vezető kiállítására januártól vált lehetővé a kiállítói regisztráció a nyomtatott kiállítói meghívók kiküldésével, és az online regisztrációs űrlap elérhetővé tételével. Az előző, 2013 októberében tartott rendezvényen 3 220 kiállító mutatta be innovációit 218 000 szakmai látogató számára.
Az RS Components (RS), a világ vezető, magas színvonalú szolgáltatást nyújtó, elektronikai és karbantartási termékekre szakosodott forgalmazója, valamint az Electrocomponents plc (LSE:ECM) kereskedelmi márkája mérföldkő jelentőségű forgalmazói megállapodást írt alá a RepRapPro Ltd vállalattal. A megállapodás megkötése egyben az alacsony költségű RepRapPro Ormerod 3D-s nyomtató bemutatóját is jelenti, hiszen a termék az RS-nél lesz kapható először.
Tagadhatatlan, hogy a 3D forradalom társadalmi és gazdasági visszahatásai már érezhetőek. Olyan időket élünk, amikor a termékek élettartama folyamatosan csökken, míg a termékek száma és variációja megállíthatatlanul emelkedik, az emberi munkához nem fogható, precíziós eljárásokkal nyomtató robotok dolgoznak fáradhatatlanul komplex tárgyak előállításán, amelyeket az orvos ír fel.
Különleges eljárásból rövidesen bevett ipar gyakorlattá növi ki magát a 3D (három dimenziós) nyomtatási technológia, elsősorban a gyártástechnológiai alkalmazásoknak köszönhetően - írja az amerikai International Data Corporation (IDC) informatikai és távközlési piackutató vállalat elemzése.
Érdeklődik a 3D nyomtatás iránt és teherbíró prototípusokra lenne szüksége? Jó hírünk van, az SLS technológia már hazánkban is elérhető a VARINEX Zrt.-nél! Biztosan találunk megoldást elképzeléseire, hiszen 15 éve foglalkozunk a 3D nyomtatás különböző technológiáival.
A közbeszédben ma már gyakorlatilag minden rétegről rétegre építkező, korábban prototípusgyártó eljárásnak nevezett technológiát 3D nyomtatásnak neveznek. Ez az egyszerűsítés világszerte egyformán terjed, és például 3D nyomtatásnak nevezik a szelektív lézer szinterezéssel előállított modelleket is.
Másfél évtizede nyújt szolgáltatásokat a gyors prototípusgyártás területén a Varinex Zrt., amely az elmúlt években kiépített egy korszerű gyors szerszámgyártási technológiát, ehhez kapcsolódóan különböző fémöntvények prototípusainak, prototípus-szériáinak előállítására is vállalkozik. A gyors prototípusgyártásban a 3 dimenziós nyomtatás során eddig elsősorban az Objet technológiát alkalmazta, ami UV fényre polimerizálódó műanyagot használ alapanyagként. A Varinex Zrt. ezt a szolgáltatást kívánta kiegészíteni a poliamidporos SLS technológiával.
A VARINEX Zrt. ProtoDay rendezvényén mutatja be az Objet legújabb asztali 3D nyomtatóit. A szakmai napon a 3D nyomtatás területén világújdonságnak számító Objet30 Pro berendezést is megismerhetik az érdeklődők.