A műanyagipar a szerszámhűtést gyakran mellékes tevékenységnek tartja, és ennek megfelelően kevés figyelmet fordít rá. Nem számolnak azzal, hogy milyen nagy hatása lehet a termék minőségére és a gyártás gazdaságosságára. Pedig a fröccsöntőszerszám lényegében egy hőcserélő, és a jó temperálásnak pozitív hatása van a termék minőségére.
A műanyagok csekély súlyuk és alacsony áruk miatt közkedvelt nyersanyagok az autógyártásban. A fémeknél alacsonyabb terhelhetőség a műanyagok üveg- vagy szénszálakkal történő kombinációja útján javítható. Az alkatrészek gyártása fröccsöntési eljárással történik.
A digitalizáció és a mesterséges intelligencia (AI) olyan megatrendek, amelyek a gumiabroncsgyártásban is nagy megtakarítási lehetőségeket kínálnak. A gépi tanulási algoritmusok decentralizált módon, például a helyszínen, azaz a ténylegesen felügyelendő modulon is megvalósíthatók. Erre példa a Festo AX. Ez az AI szoftver pontosan ezeket az algoritmusokat használja a gumiabroncsgyártó gépeken vagy a vulkanizáló préseken előforduló rendellenességek észlelésére.
A műanyagnak számos előnye van. Az egyik, hogy bármilyen színnel átitatható. Legyen szó halvány tojáshéjról, nemes királykékről vagy rikító narancsról – a műanyag alkatrészek sokszínűségének nincs határa. A színezési folyamat akár „a legutolsó pillanatban”, közvetlenül a tényleges fröccsöntés előtt is megtörténhet. A HNP Mikrosysteme colorDoS adagolórendszerével rekordidő alatt lehet váltani a színek között. A folyékony színezőanyag mikroliter pontosságú adagolásában kulcsszerepet játszik a FAULHABER hajtásrendszer.
A Festo VTEM Motion Terminal, amely egyesíti a digitalizációt és a pneumatikát, az Ipar 4.0 korszak terméke. A gyorsan aktiválható szoftveralkalmazások a rugalmasság és az energiahatékonyság növelésével, valamint a gyártási folyamatok felgyorsításával megváltoztatják a pneumatikát. Ez a gumiabroncsgyártás számára is előnyös, ahogyan azt a VTEM automatizálási platform gumiabroncs-vulkanizáló présekben való alkalmazása is mutatja.
A műanyag csomagolástechnikában betöltött szerepéről és a fenntarthatóságról folyó vita átalakítja a szerszámgép- és szerszámgyártók szerepének és felelősségének kérdését is. A kihívást az jelenti, hogy a terméktervezést és -gyártást az új anyagokhoz és a megváltozott fogyasztói magatartáshoz igazítsuk.
Az alábbi szakcikk a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében meghirdetett „Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés” tárgyú felhívás GINOP-2.1.7-15-2016-01925 azonosító számú projektje eredményét mutatja be. Kedvezményezett: VARINEX Informatikai Zrt.
Most aláírt stratégiai megállapodásuk értelmében a Siemens preferált partnerként automatizációs és hajtástechnológiát szállít a Continental gumiabroncs gyáraiba világszerte.
Lapozás, húzás, zoomolás és görgetés – az ujjmozdulatokkal való irányítás ma már a mindennapi élet része, és egyre több területen használják. A cél az eszközökkel vagy gépekkel való interakció intuitívabbá, közvetlenebbé és egyszerűbbé tétele. Pontosan itt jön be a képbe a GESTICA-vezérlés az ALLROUNDER gépekhez. Ezenkívül a kezelési lehetőségek új funkciókkal és asszisztens móddal bővíthetők.
Az érdeklődők még 2023. 02. 28-ig licitálhatnak kiváló minőségű használt gépekre üzemük számára a Surplex.com oldalon.